Kaip verslui išvengti grynųjų pinigų problemos vos įvedus eurą

Euro įvedimas

Iki naujos valiutos Lietuvoje įvedimo liekant vis mažiau laiko, verslininkai pradeda jaudintis dėl ateityje laukiančių iššūkių. Viena galimų problemų – grynųjų pinigų (eurų) pirmosiomis 2015-ųjų metų dienomis trūkumas. Iki sausio 15 dienos leisti klientams atsiskaityti litais, o grąžą atiduoti eurais įsipareigojusiems verslininkams, patariama eurų banknotais bei monetomis pasirūpinti kuo anksčiau.

Būtina įvertinti savo poreikius
Lietuvos respublikos Ūkio ministerija išplatino rekomendacijas verslui dėl grynųjų pinigų valdymo euro įvedimo Lietuvoje metu, skirtas įmonėms, kurios vykdydamos komercinę veiklą naudoja grynuosius pinigus. Teigiama, jog pirmosiomis euro įvedimo dienomis įmonėse grynųjų poreikis išauga nuo 3 iki 5 kartų. Taip atsitinka dėl paskutinę minutę suskubusių sena valiuta atsikratyti žmonių, kurie už menkavertę prekę ar paslaugą atsiskaito stambiomis kupiūromis. Dėl to įmonėms rekomenduojama iš anksto įvertinti savo poreikius ir kreiptis į bankus, pinigų pervežimo įmones, dalyvauti išankstiniame antriniame eurų paskirstyme.

Pasirengimas įmonėse
Pirmosiomis 2015-ųjų metų dienomis, kai apyvarta bus vykdoma dviem valiutomis, grynųjų pinigų įmonėse bus laikoma daugiau nei įprasta. Dėl šios priežasties verslo objektams patariama įvertinti savo pajėgumus saugiai laikyti susikaupusias grynųjų pinigų sumas. Jei įprastai laikomi pinigai yra apdrausti, verta patikrinti ar draudimo suma padengia saugomą padidėjusį pinigų kiekį. Taip pat būtini išankstiniai darbuotojų mokymai, supažindinimas su eurų monetomis bei banknotais, ypač svarbu – apsaugos požymiais. Tam, kad netaptumėte sukčių aukomis, patartina pasirūpinti ir pinigų autentiškumą tikrinančia įranga.

Grynųjų pinigų paskirstymas
Kadangi daugiausia problemų gali kilti dėl grąžos eurais trūkumo, verta ypač pasirūpinti mažų nominalų banknotais ir monetomis. Išankstinio antrinio Lietuvos bankų vykdomo eurų paskirstymo metu, prekybininkams bus sudaryti dviejų tipų eurų monetų rinkiniai – 111 ir 200 eurų nominalios vertės. Minėtas eurų paskirstymas prasidės mėnesį prieš naujos valiutos įvedimą. Įmonėms, kuriose dirba mažiau kaip 10 žmonių, o metinė apyvarta neviršija 2 milijonų eurų, bus taikoma supaprastinta procedūra. Jos eurais apsirūpinti galės (iki 10 000 EUR suma) likus ne daugiau kaip 5 dienoms iki įvedimo.

Buhalterinė apskaita, įmonių registravimas


Prisiimami įmonių įsipareigojimai
Išankstinio antrinio eurų paskirstymo metu pinigus gaunančios įmonės, pasirašydamos su bankais sutartis, prisiims nemažai įsipareigojimų. Pirmiausia, gauti eurai į apyvartą galės patekti ne anksčiau kaip pirmąją naujos valiutos įvedimo dieną. Taip pat šie pinigai turės būti saugomi atskirai nuo kitos valiutos, autentiškoje pakuotėje. Į šiuos nustatymus verta žiūrėti rimtai, nes įgaliotiems asmenims bus privaloma suteikti galimybę bet kada patikrinti, ar laikomasi nustatytų pinigų saugojimo normų. Už jų nesilaikymą bus skiriamos patirtai žalai proporcingos baudos. Sutartyse yra sąlygos ir dėl turimų litų grąžinimo, pasiliekat tik būtinas šių pinigų sumas bei verslininkų įsipareigojimas patiems pasirūpinti pinigų iš banko į savo įmonę transportavimu.

Šaltinis: Bonus Socius