Kaip gintis nuo pelėsio vonioje

Vonios pelesis

Pusę valandos kaitinamės karštoje vonioje. Užsukame vandenį, išlipame, šlapiu delnu perbraukiame per miglotą veidrodį ir išeiname. Tačiau užgesinus šviesą ir uždarius duris, gyvenimas vonioje tik prasideda. Taip, sukūrus tobulą terpę pelėsiams, vonioje pradedame auginti pilkus, baltus, juodų bei žalsvų atspalvių nuodingus organizmus.

Kaip atsiranda pelėsis

Pelėsių dauginimasis vyksta mažomis, plika akimi nematomomis sporomis. Į namus jas galime atsinešti su avalyne, drabužiais, jos sugeba keliauti net oru, tad lengvai patenka į gyvenamąsias patalpas. Vonia – viena geriausių vietų sporų dauginimuisi, nes čia drėgna, šilta, dažniausiai nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Taip sporos įsitvirtina vos per kelias valandas ir pradeda auginti pelėsio koloniją.

Kuo pelėsis kenksmingas

Pelėsis ne tik gadina švarios, tvarkingos vonios įvaizdį, ardo paviršius, bet ir yra labai kenksmingas sveikatai. Dažniausiai pelėsiai į žmogaus organizmą patenka kvėpavimo takais, rečiau per odą, virškinamąjį traktą. Susiradęs tinkamą terpę, pelėsis gali apsigyventi ir reguliariai nuodyti organizmą toksinėmis medžiagomis. Taip nutinka, jei šie mikroorganizmai randa išgyvenimui būtiną maisto šaltinį ir pradeda vykdyti augimui būdingus procesus. Kaip šalutinį produktą, jie į žmogaus organizmą išskiria nuodingą mikotoksino medžiagą. Tai neigiamai veikia nervų, kvėpavimo sistemą, imunitetą. Galimos kvėpavimo takų, odos ligos, infekcijos, nuovargis. Poveikis sveikatai bei galimų ligų tikimybė priklauso nuo žmogaus organizmo jautrumo, imuninės sistemos, į jį patekusio pelėsio kiekio bei toksiškumo.

Kaip kovoti

Kovojant su pelėsiu, svarbiausia pašalinti jo priežastį. Pirmiausia, apipelijusius paviršius nuplaukite antipelėsiniu valikliu. Siekiant užkirsti kelią jo plitimui ateityje, būtina užtikrinti gerą vonios kambario ventiliaciją. Čia nepakaks gryno oro per langus ir duris, gali prireikti įrengti ventiliacijos sistemą. Taip pat nepamirškite kuo dažniau valyti rizikingus vonios paviršius bei stenkitės palaikyti kuo galima pastovesnę oro temperatūrą. Jei ruošiatės atnaujinti savo vonios kambarį, į dažus įpilkite antipelėsinių priemonių arba rinkitės specialius antipelėsinius dažus.

Naudingi patarimai:

• Nusiprausus būtinai išvėdinkite vonios kambarį;
• Vonioje nesistenkite taupyti elektros, nes intensyviausiai pelėsiai auga tamsoje;
• Įsigykite ventiliatorių, automatiškai įsijungiantį pagal drėgmės kiekį ore;
• Atitraukite baldus nuo sienų, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti;
• Baldus statykite prie vidinių sienų (jos nerasoja), o išorinės priežiūrai skirkite daugiau dėmesio;
• Dažnai tikrinkite ar neteka vonios bei kanalizacijos vamzdžiai;
• Sienas dažykite pelėsiams atspariais dažais – taip visiškai apsidrausite nuo nepageidaujamų organizmų.

Nepalikite drėgnų rankšluosčių įsigykite rankšluosčių džiovyklę.