Ieškome naujų darbuotojų. Kaip pasirengti pokalbiui

darbuotojų paieška
Natūralu, jog darbo pokalbio metu kandidatai stengiasi pasirodyti kuo geriau. Kad būtų pasamdyti, jie bando maskuoti savo trūkumus ir atskleidžia tik stipriąsias puses. Norint rasti tikrai motyvuotą, savo sritį išmanantį ir lūkesčius sugebėsiantį pateisinti darbuotoją, pasistengti privalo ir darbdavys. Iš anksto suplanuokite interviu, suformuluokite klausimus, aiškiai apsibrėžkite ką norite sužinoti ir pateikite tai taip, kad gautumėte informatyvų atsakymą.

Abipusės pastangos
Anksčiau darbo pokalbis buvo laikomas ne abipusėmis derybomis, o darbdavio pasirinkimu iš daugybės kandidatų. Šiandien tai suvokiama kaip procesas, kurio metu renkasi ne viena, o abi pusės. Tad jei ieškote specialisto, nepakanka tiesiog ateiti laiku ir laukti, kol pašnekovas Jus sužavės. Padėkite kandidatui atsiskleisti, ieškokite jo tikrojo, o ne reprezentatyvinio veido.

Pokalbio eiga
Pokalbio pradžioje prisistatykite ir papasakokite apie susitikimo eigą. Kandidatas į norimą poziciją tinkamai atsiskleis tik tada, jei nebus veikiamas streso, tad pradžioje pasistenkite išsklaidyti jaudulį. Tam puikiai tinka trumpas pašnekesys apie orą, nuotaiką ar tos dienos aktualijas. „Pralaužę ledus“ jau galite užduoti rūpimus klausimus. Jei esate lengvai bendraujanti ir komunikabili asmenybė, darbo pokalbio metu šio pliuso nepaverskite minusu. Neužgožkite kandidato, suteikite galimybę daugiau kalbėti jam. Taip pat stenkitės išlikti objektyviais ir nereikšti per didelio nepasitenkinimo ar entuziazmo. Kai sužinote viską, ką norėjote, papasakokite kandidatui apie darbo poziciją bei leiskite užduoti klausimus jam. Neišsiskirkite su potencialiu darbuotoju, palikę jį nežinioje – būtinai informuokite apie tolimesnę atrankos eigą.

Kokį interviu metodą naudoti
Joks save ir savo įmonę gerbiantis darbdavys į pokalbį neateis nepasiruošęs. Daugiau ar mažiau, būtina apsvarstyti klausimus ar susidaryti bent apytikslį apklausos planą. Jūsų interviu gali būti struktūrizuotas arba nestruktūrizuotas. Pirmuoju atveju iš anksto paruošiami tikslūs klausimai, jie užduodami nustatyta tvarka. Šis metodas dažniau taikomas personalo atrankos srityje patirties neturinčių darbdavių, tačiau jis gan objektyvus, nes visiems kandidatams suteikiamos vienodos sąlygos. Jei manote, jog sugebėsite vertinti nešališkai, nestruktūrizuokite pašnekesio. Užteks bendro plano, o klausimus formuluokite pagal situaciją. Taip pokalbis bus vertingesnis, bus galima įsigilinti į labiau dominančias detales bei mintis.

Ko klausti
Bendraujant su kandidatu būtina užduoti bent jau pagrindinius, svarbiausią informaciją suteikiančius klausimu. Išsiaiškinkite, kokį išsilavinimą, profesinį pasirengimą turi pašnekovas bei kokia jo darbo patirtis. Sužinokite ne tik tai, kur jis dirbo, bet ir kodėl atsisakė senų pareigų ar nori išeiti iš dabartinės darbovietės. Paprašykite kandidatą apibrėžti savo profesinės karjeros viziją bei siekius. Paklauskite kas jį motyvuoja dirbti, tobulėti, ko jis pats tikisi iš būsimų pareigų. Taip pat labai svarbu daugiau sužinoti apie asmenines potencialaus darbuotojo savybes. Paklauskite kokios jo stipriosios, silpnosios pusės, kokią įtaką, poveikį jos darytų darbui. Gal ir negausite visiškai atviro atsakymo, tačiau daug sužinosite apie pašnekovą, jo požiūrį į save bei santykį su darbu. Paprašykite kandidato apibrėžti savo bendradarbiavimo, vadovavimo sugebėjimus bei įvertinti savo užsienio kalbų žinių lygį. Galite užduoti ir netikėtų, visiškai su darbu nesusijusių klausimų, kurie reikalauja improvizacijos ir atskleidžia pašnekovo sugebėjimą išsisukti iš keblios situacijos.

Svarbūs pastebėjimai
Pokalbio dėl darbo metu kandidatui stenkitės užduoti tik tikslingus klausimus, kurie vėliau padės įvertinti jo tinkamumą darbo pozicijai. Venkite uždarų ar savaime atsakymą sufleruojančių klausimų, nes taip ne tik nepažinsite pašnekovo, bet ir galite susidaryti klaidingą nuomonę. Vienu metu užduokite po vieną aiškų klausimą, kad kandidatas nepasimestų atsakymų virtinėje, o Jums būtų paprasčiau lyginti visų buvusiųjų pokalbyje pasisakymus. Nepamirškite įdėmiai klausytis ar net žymėtis svarbiausius bei reikšmingiausius dalykus. Atkreipkite dėmesį į potencialaus darbuotojo kūno kalbą, kalbos nuoseklumą, pateikiamų atsakymų tiesumą bei motyvaciją.

Šaltinis: http://naujienos.bonussocius.lt/ieskome-nauju-darbuotoju-kaip-pasirengti-pokalbiui/